Solidarność z działaczami antywojennymi w Rosji!

Pamiętać znaczy walczyć! Przeciwko imperialnej agresji na Ukrainie i terrorowi politycznemu w Rosji!

Od ponad dekady rosyjscy antyfaszyści obchodzą 19 stycznia jako dzień solidarności. To data, kiedy w 2009 roku w centrum Moskwy neonaziści zastrzelili działacza praw człowieka i lewicowego aktywistę Stanisława Markiełowa oraz dziennikarkę i anarchistkę Anastazję Baburową.

Zabójstwo Markiełowa i Baburowej stało się kulminacją ultraprawicowego terroru lat 2000, którego ofiarami padły setki migrantów i dziesiątki antyfaszystów. Przez wiele lat, gdy było to jeszcze możliwe, rosyjscy aktywiści organizowali 19 stycznia antyfaszystowskie demonstracje i wiece pod hasłem „Pamiętać znaczy walczyć!”.

image

Antyfaszyści demonstrują w Moskwie 19 stycznia 2016 r. Zdjęcie: Rosyjski Ruch Socjalistyczny

Dziś, gdy reżim Putina dokonał inwazji na Ukrainę i rozpętał bezprecedensowe represje wobec własnych obywateli, którzy sprzeciwiają się wojnie, data 19 stycznia nabiera nowego znaczenia. Wtedy zagrożenie stanowiły ugrupowania neonazistowskie, często działające przy współudziale władz.

Dziś ideologia i praktyka prawicowych radykałów stała się ideologią i praktyką rosyjskiego reżimu, który w trakcie inwazji na Ukrainę szybko nabiera cech państwa faszystowskiego.

Władimir Putin prowadzi wojnę nie tylko z narodem ukraińskim, ale także z rosyjskim społeczeństwem obywatelskim stawiającym opór agresji. Brutalne represje uderzają m.in. w ruch lewicowy: socjalistów, anarchistów, feministki, związkowców.

Przed Nowym Rokiem aresztowano i pobito najbardziej znanego lewicowego polityka w Rosji, demokratycznego socjalistę Michaiła Łobanowa. Stworzona przez niego platforma „Nominacja” zjednoczyła antywojenną opozycję w wyborach samorządowych w Moskwie we wrześniu 2022 roku.

Kiriłł Ukraincew, lider związku zawodowego „Kurier” i znany lewicowy wideobloger od kwietnia przebywa w areszcie. Powodem aresztowania były protesty i strajki, które organizowali kurierzy, dążąc do poprawy warunków pracy.

Feministce, artystce i działaczce antywojennej Aleksandrze Skoczylenko, która rozprowadzała antywojenne symbole, grozi długоletnie więzienie.

Sześciu anarchistów – Kiriłł Brik, Deniz Aydin, Jurij Nieznamow, Nikita Olejnik, Roman Paklin, Daniił Czertykow – zostało aresztowanych w tzw. „sprawie tiumeńskiej”. Brutalnie ich torturowano, żądając, by przyznali się do przygotowywania aktów sabotażu.

Daria Poludowa, aktywistka grupy Lewicowy Opór, została niedawno skazana na dziewięć (!) lat więzienia za „nawoływanie do ekstremizmu”. Lewicowy dziennikarz Igor Kuzniecow od roku przebywa w więzieniu, oskarżony o „ekstremizm” z powodu swoich antywojennych i antyputinowskich poglądów.

Ta lista rosyjskich lewicowców uwięzionych ostatnio lub prześladowanych za swoje przekonania mogłaby być o wiele dłuższa. Jako rosyjscy aktywiści zmuszeni do opuszczenia Rosji z powodów politycznych, prosimy naszych zagranicznych towarzyszy i wszystkich, którym na tym zależy, o wsparcie antyfaszystowskiej akcji 19 stycznia pod hasłami: Nie dla putinowskiej wojny, faszyzmu i dyktatury!

Wolność dla wszystkich rosyjskich więźniów politycznych!

Solidarność z do rosyjskimi antyfaszystami!

Pamiętać znaczy walczyć!

Prosimy o przesyłanie informacji o wszelkich akcjach solidarnościowych w tygodniu 19-24 stycznia – pikietach, otwartych spotkaniach, dyskusjach internetowych, a nawet osobistych zdjęciach z plakatami – drogą elektroniczną na adres: rsdzoom@proton.me.

Rosyjski Ruch Socjalistyczny