Wsparcie związków zawodowych dla ukraińskich pracowników!

Author

ENSU

Date
February 7, 2023

To właśnie pracujące rodziny Ukrainy najbardziej cierpią z powodu rosyjskiej inwazji. Walczą nie tylko z najeźdźcą, ale także o przetrwanie zbrodniczych bombardowań, które niszczą ich domy, sieci energetyczne, szpitale, wodociągi i infrastrukturę transportową w ich kraju.

To właśnie robotnicy utrzymują w ruchu ukraińskie fabryki, kopalnie, pociągi i urzędy, często narażając przy tym własne życie.

Pomimo ich wysiłku i poświęcenia, gospodarka Ukrainy może skurczyć się nawet o ponad 35% (prognoza MFW), pogłębiając ubóstwo, które już teraz dotyka milionów Ukrainek i Ukraińców.

Robotnicy w Ukrainie nie zostali jednak pozostawieni sami sobie w obliczu tej przerażającej próby. Odkąd rozpoczęła się inwazja Putina, robotnicy w reszcie Europy wysyłali im pomoc materialną, za pośrednictwem związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Mamy jednak świadomość, że to, co zrobiono do tej pory, to niewiele w porównaniu z tak wielkimi zniszczeniami i z tak wielkimi potrzebami.

Teraz musimy wzmocnić nasze wsparcie!

Strategia Putina polega na tym, by uczynić życie zwykłych Ukraińców nieznośną torturą, pełną bombardowań, przerw w dostawie prądu i innych niedoborów. Chce on rzucić ten kraj na kolana, by w obliczu eskalacji militarnej i groźby wojny jądrowej zaakceptowano aneksję wschodniej Ukrainy.

Nie może do tego dojść! Musimy być solidarni z oporem narodu ukraińskiego i udzielać mu materialnego wsparcia!

KAMPANIE POMOCOWE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DLA UKRAINY Europejska Sieć Solidarności z Ukrainą (ENSU) wzywa do wsparcia wszystkich prowadzonych obecnie związkowych kampanii pomocowych dla Ukrainy. W miarę uruchamiania kolejnych akcji będziemy je również nagłaśniać i wspierać. Oto kampanie pomocowe dla Ukrainy, które prowadzą teraz różne organizacje związkowe i lewicowe. Wspierajcie je jak tylko możecie!

1. Pomoc pracownicza dla Ukrainy - inicjatywa Międzynarodowej Sieci Pracy Solidarności i Walki (International Labour Network of Solidarity and Struggle; ILNSS) Informacje: https://international.my.canva.site/virtualconvoytoukraine Przekaż datek na Trzeci Konwój ILNSS do Ukrainy (marzec-kwiecień 2023) TUTAJ (https://www.helloasso.com/associations/convoi-syndical/collectes/ukraine-solidarity-solidarite-solidaridad-solidariedade-solidarieta-solid/don)

2. Pomoc związkowa: wsparcie oporu górników w Ukrainie - inicjatywa Ukraine Solidarity Campaign (Wielka Brytania) Informacje: https://ukrainesolidaritycampaign.org/2022/12/22/labour-movement-aid-delivered-to-ukrainian-resistance/

3. Konwoje na Ukrainę - inicjatywa Międzynarodowej Jedności Pracowników - Czwarta Międzynarodówka (UIT-CI) Informacje (po hiszpańsku): https://uit-ci.org/index.php/2022/05/09/exitoso-viaje-a-ucrania-de-la-uit-ci/ Można dokonać wpłaty na na konto ES64 2100 3459 3821 0022 0515 z dopiskiem Ukraina. Konto należy do Lluita Internationalista, hiszpańskiej sekcji Międzynarodowej Jedności Robotniczej - Czwartej Międzynarodówki.

4. Solidarność związków zawodowych - inicjatywa grupy niemieckich związkowców. Informacje (w języku niemieckim): https://www.sozonline.de/2022/12/gewerkschaftliche-solidaritaet/ Dokonaj wpłaty na konto DE94 4306 0967 6049 1075 00, z dopiskiem solidarność z Ukrainą.

5. Inne Lista innych związkowych akcji pomocowych dla Ukrainy znajduje się TUTAJ (https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRsXXpskKSPBn_FLGdD9v7vhjUvRUl1BaoAlX6x2if9ZQw39n9Yf5AyJZ_WA-jnnpJvwq0aGEibfKrJ/pub)