Podporujeme ruské antiválečné protesty!

Částečná mobilizace, kterou Vladimír Putin vyhlásil, vehnala do ulic ruských měst tisíce lidí. Jejich protesty proti válce se setkaly s masovou represí ze strany ruského státního aparátu. Stojíme v plné solidaritě s ruskými protestujícími a společně s nimi voláme ,,ne válce”.

Putinův krok svědčí o zoufalství, do kterého se on a jeho skupina dostali. Skutečnost, že na jeho kroky jako odpověď přišly protesty po celé zemi, davá naději, že může dojít k rozsáhlejšímu narušení podpory válečné mašinérie.

Zásadně odmítáme kroky a vyjádření ministra zahraničních věcí České republiky Jana Lipavského o tom, že ruští dezertéři si nezaslouží pomoc České republiky. Domníváme se, že ČR by měla otevřít svoje hranice pro všechny válečné uprchlíky. Lidé kteří se rozhodnou dezertovat, aby se neúčastnili nesmyslné války, by měli mít naši plnou podporu a pomoc. Pozice ministra zahraničí je nejen hloupá, ale krátkozraká. Místo toho abychom ukázali, že jsme přátelé, kteří pomůžou v nouzi, Lipavský dokazuje, že rusofobie se stala hlavní zahraniční politikou. Nelze přijmout, že každý Rus je podporovatel nebo volič Putina. Navíc s vědomím rozsáhlých volebních podvodů, které poslední volby doprovázely.