Wolność dla Borysa Kagarlickiego i wszystkich rosyjskich antywojennych więźniów polityczny

Opublikowano również na stronie https://freeboris.info/. Sygnatariusze, którzy chcą skontaktować się z kampanią, powinni zarejestrować się na tej stronie

My, niżej podpisani, byliśmy głęboko zszokowani, gdy dowiedzieliśmy się, że 13 lutego czołowy rosyjski socjalistyczny intelektualista i działacz antywojenny dr Borys Kagarlicki (65) został skazany na pięć lat więzienia.

Dr Kagarlicki został aresztowany pod absurdalnym zarzutem "usprawiedliwiania terroryzmu" w lipcu ubiegłego roku. Po globalnej kampanii odzwierciedlającej jego światową reputację jako pisarza i krytyka kapitalizmu oraz imperializmu, jego proces zakończył się 12 grudnia wyrokiem skazującym i grzywną w wysokości 609 000 rubli (6550 USD).

Prokuratura następnie odwołała się od decyzji o grzywnie jako "niesprawiedliwej z powodu jej nadmiernego złagodzenia" i fałszywie twierdziła, że dr Kagarlicki nie był w stanie jej zapłacić i nie współpracował z sądem. W rzeczywistości zapłacił on grzywnę w całości i dostarczył sądowi wszystko, czego zażądał.

13 lutego wojskowy sąd apelacyjny skazał go na pięć lat więzienia i zakazał mu prowadzenia strony internetowej przez dwa lata po zwolnieniu.

Zmiana pierwotnej decyzji sądu jest celową zniewagą dla wielu tysięcy aktywistów, naukowców i artystów na całym świecie, którzy szanują dr Kagarlickiego i wzięli udział w globalnej kampanii na rzecz jego uwolnienia. Przepisy rosyjskiego prawa zastosowane przeciwko dr Kagarlickiemu skutecznie likwidują wolności słowa. Decyzja o zamianie grzywny na karę pozbawienia wolności została podjęta pod całkowicie zmyślonym pretekstem. Niewątpliwie działanie sądu stanowi próbę uciszenia w Federacji Rosyjskiej krytyki prowadzonej przez rząd wojny na Ukrainie, zamieniając ten kraj w więzienie.

Pozorowany proces dr Kagarlickiego jest ostatnim z fali brutalnych represji wobec ruchów lewicowych w Rosji. Organizacje, które konsekwentnie krytykują imperializm, zachodni i nie tylko, są teraz bezpośrednio atakowane, a wiele z nich zostało zdelegalizowanych. Dziesiątki aktywistów odsiadują długie wyroki tylko dlatego, że nie zgadzają się z polityką rosyjskiego rządu i mają odwagę głośno o tym mówić. Wielu z nich jest torturowanych i przebywa w zagrażającym życiu warunkom w rosyjskich koloniach karnych, pozbawionych podstawowej opieki medycznej. Lewicowi politycy są zmuszani do ucieczki z Rosji w obliczu zarzutów kryminalnych. Międzynarodowe związki zawodowe, takie jak IndustriALL i Międzynarodowa Federacja Transportu, są zakazane, a jakikolwiek kontakt z nimi skutkuje długimi wyrokami więzienia.

Istnieje wyraźny powód tej rozprawy z rosyjską lewicą. Ciężkie żniwo wojny rodzi rosnące niezadowolenie wśród mas pracujących. Biedni płacą za tę masakrę swoim życiem i dobrobytem, a sprzeciw wobec wojny jest niezmiennie najwyższy wśród najbiedniejszych. Lewica ma przesłanie i determinację, by ujawnić związek między imperialistyczną wojną a ludzkim cierpieniem.

Dr Kagarlicki zareagował na skandaliczną decyzję sądu ze spokojem i godnością: "Musimy po prostu żyć trochę dłużej i przetrwać ten mroczny okres dla naszego kraju" - powiedział. Rosja zbliża się do okresu radykalnych zmian i wstrząsów, a wolność dla dr Kagarlickiego i innych aktywistów jest warunkiem, aby te zmiany przyjęły postępowy kierunek.

Żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Borysa Kagarlickiego i wszystkich innych więźniów sprzeciwiających się wojnie.

Wzywamy również władze Federacji Rosyjskiej do zaprzestania represji (przybierających coraz bardziej gwałtowny charakter) wobec opozycji i poszanowania wolności słowa oraz prawa do protestu dla obywateli FR.

Główni sygnatariusze (krótka lista - pełna lista dostępna tutaj)

Naomi Klein, pisarka (Kanada)

Jeremy Corbyn, poseł (Wielka Brytania)

Jean-Luc Mélenchon, przywódca polityczny (Francja)

Slavoj Žižek, Uniwersytet Birkbeck i Uniwersytet w Lublanie (Słowenia)

Tariq Ali, pisarz (Wielka Brytania)

Yanis Varoufakis, pisarz i przywódca polityczny (Grecja)

Judy Rebick, pisarka i działaczka feministyczna (Kanada)

Myriam Bregman, posłanka krajowa (Argentyna)

Nicolás del Caño, poseł krajowy (Argentyna)

Christian Castillo, poseł krajowy (Argentyna)

Alejandro Vilca, poseł krajowy (Argentyna)

Fernanda Melchionna, zastępca federalny (Brazylia)

Sâmia Bomfim, zastępca federalny (Brazylia)

Walden Bello, Focus on the Global South (Filipiny)

Luciana Genro, zastępczyni stanu Rio Grande do Sul (Brazylia)

Kavita Krishnan, działaczka na rzecz praw kobiet (Indie)

Richard Boyd-Barrett, TD (Irlandia)

John McDonnell MP (Wielka Brytania)

Fredric Jameson, Duke University (USA)

Étienne Balibar, Université Paris-Nanterre (Francja)

Lin Chun, London School of Economics (Wielka Brytania/Chiny)

Kohei Saito, Uniwersytet Tokijski (Japonia)

Claudio Katz, Uniwersytet w Buenos Aires (Argentyna)

Luis Bonilla-Molina, Otras Voces en Educación (Wenezuela)

Reinaldo Iturriza López, socjolog (Wenezuela)

Patrick Bond (Uniwersytet w Johannesburgu)

Lindsey German, koalicja Stop the War (Wielka Brytania)

Alex Callinicos, King's College London (Wielka Brytania)

Andrej Hunko, poseł do Bundestagu (Niemcy)

Jodi Dean, Hobart-William Smith (USA)