PROHLÁŠENÍ K DRUHÉMU VÝROČÍ RUSKÉ INVAZE NA UKRAJINU

Author

ENSU/RESU

Date
February 10, 2024

24. února 2024 uplynou dva roky od ruské invaze na Ukrajinu. Tato zcela neoprávněná agrese již stála život nejméně 20 tisíc ukrajinských civilistů a více než statisíce vojáků. Miliony lidí musely uprchnout do zahraničí, další miliony jsou vysídleny uvnitř Ukrajiny.

Agresor nadále ničí celá města a civilní infrastrukturu (elektrické a teplárenské sítě, školy, nemocnice, železnice, přístavy atd.). Ruská armáda spáchala masové vraždy Ukrajinců (vojáků i civilistů). Součástí její strategie je dokonce sexuální násilí. Mnoho občanů (včetně dětí) bylo násilně deportováno do Ruska a Běloruska.

Ruský prezident Vladimir Putin, ruská vláda, hlavní politické síly Ruské federace, náboženští vůdci a média prosazují imperialistickou agendu, která Ukrajincům upírá právo na nezávislost, státnost a svobodný výběr politických spojenectví.

Ukrajinský lid ale odmítá být pasivní obětí této agrese a masivně se brání invazi se zbraní i beze zbraně. Důležitou roli v obraně země a v boji za svobodnou, sociální a demokratickou Ukrajinu hraje sebeorganizace zdola (včetně odborů, feministických organizací a lidskoprávních sdružení).

Kvůli složité světové politické situaci (jako je blokování finanční pomoci Republikánskou stranou v Kongresu USA) je však nyní mobilizace na podporu vojenského a občanského odporu Ukrajinců potřebnější než kdy jindy.

Ruská vláda zvýšila náklady na svůj válečný průmysl o 70 %. K tomu je třeba připočíst soukromé žoldnéřské jednotky a různé formy dávek, které mají učinit válku přijatelnou pro nejchudší obyvatele Ruska, z jejichž řad jsou muži mobilizováni jako kanónenfutr. Putin také využívá pokrytectví „demokratické“ rétoriky západních zemí, aby odvrátil veřejné mínění od kritiky svých zločinů na Ukrajině.

Solidarita s ukrajinským lidem je zároveň podkopávána převládajícím diskurzem, který zneužívá výdaje na pomoc Ukrajině k ospravedlnění škrtů v sociálních rozpočtech i trvalého zvyšování výdajů na zbrojení.

Legitimní snahy o dosažení míru doprovázené voláním po řešení naléhavých sociálních a ekologických problémů nemohou probíhat na úkor ukrajinských životů a práv. Měly by se naopak změnit v požadavek transparentnosti vládních výdajů, odmítnutí průběžně narůstající militarizace a sociálně regresivních hospodářských politik – a to na národní i globální úrovni.

Ukrajina nemůže zvítězit bez zbraní dodávaných NATO. Její případné vítězství nad Putinem však nebude vítězstvím Západu ve velmocenském boji o nadvládu, ale triumfem nezlomného odporu ukrajinského lidu a jeho práva rozhodovat o své budoucnosti.

Jako takové bude i vítězstvím malých národů a demokratických principů všude na světě. Vyzýváme tedy k tomu, aby se týden kolem 24. února (19. až 25.) stal časem mezinárodních akcí proti ruské agresi a ve znamení solidarity s Ukrajinou.

Mír pro Ukrajinu. Stop ruské válce! Chceme okamžité zastavení ruského bombardování a stažení všech ruských vojsk z celé Ukrajiny!

Co nejširší podporu a solidaritu ukrajinskému lidu v jeho legitimním odporu proti ruské invazi!

Chcete-li k této výzvě připojit podpis své organizace, napište nám na adresu info@ukraine-solidarity.eu.