Oświadczenie Europejskiej Sieci Solidarności Z Ukrainą W Drugą Rocznicę Rosyjskiej Inwazji W Ukrainie

Author

ENSU/RESU

Date
February 10, 2024

24 lutego 2024 roku mijają dwa lata od pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie. Ta całkowicie nieuzasadniona agresja kosztowała już życie co najmniej 20 000 ukraińskich cywilów i ponad 100 000 żołnierzy. Miliony ludzi zostały zmuszone do ucieczki za granicę, a kolejne miliony zostały uchodźcami wewnętrznymi.

Agresor nadal niszczy całe miasta i infrastrukturę cywilną (sieci elektryczne i ciepłownicze, szkoły, szpitale, linie kolejowe, porty itp.). Rosyjska armia dokonała masowych zabójstw Ukraińców (zarówno żołnierzy, jak i cywilów). Przemoc seksualna jest częścią strategii agresora. Wielu obywateli (w tym dzieci) zostało przymusowo deportowanych do Rosji i na Białoruś.

Prezydent Rosji Władimir Putin, rosyjski rząd, główne siły polityczne Federacji Rosyjskiej, przywódcy religijni i media promują imperialistyczną narrację, która odmawia Ukraińcom prawa do niepodległości, państwowości i wolnego wyboru sojuszy politycznych.

Naród ukraiński odmawia bycia bierną ofiarą tej agresji i masowo opiera się inwazji, zarówno w formie zbrojnej, jak i bez użycia broni. Oddolna samoorganizacja (w tym związków zawodowych, organizacji feministycznych i stowarzyszeń praw obywatelskich) odgrywa kluczową rolę w obronie kraju i walce o wolną, socjalną i demokratyczną Ukrainę.

Jednak w obliczu skomplikowanej sytuacji politycznej na świecie (czego przykładem jest zablokowanie przez Partię Republikańską pomocy finansowej dla Ukrainy w Kongresie USA), mobilizacja na rzecz wsparcia wojskowego i cywilnego oporu Ukraińców jest dzisiaj potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Rosyjski rząd zwiększył zasoby własnego przemysłu wojennego o 70%, do tego należy dodać prywatne siły najemników oraz różne formy dotacji mające na celu uczynienie wojny akceptowalną dla najbiedniejszych mieszkańców Federacji Rosyjskiej, której obywatele są mobilizowani jako mięso armatnie. Putin wykorzystuje również hipokryzję "demokratycznej" retoryki krajów zachodnich, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od krytyki własnych zbrodni w Ukrainie.

Jednocześnie solidarność z narodem ukraińskim jest podważana przez dominujący dyskurs, który przedstawia wydatki "na pomoc Ukrainie" jako uzasadnienie cięć w budżetach socjalnych i stałego wzrostu wydatków na zbrojenia.

Uzasadnione dążenie do pokoju, któremu towarzyszą żądania pilnych reakcji na społeczne i ekologiczne sytuacje kryzysowe, nie może odbywać się kosztem życia i praw Ukraińców: zamiast tego powinno zostać przekształcone w żądanie przejrzystości rzeczywistych wydatków rządowych, odrzucając stale rosnącą militaryzację i społecznie regresywną politykę gospodarczą, zarówno w kraju, jak i na świecie.

Ukraina nie może wygrać bez broni dostarczanej przez NATO, by odeprzeć najeźdźcę. Jednak jej ostateczne zwycięstwo nad Putinem nie będzie oznaczać wygranej strony zachodniej w walce wielkich mocarstw o globalną dominację, ale triumf nieugiętego oporu narodu ukraińskiego i jego prawa do decydowania o swojej przyszłości.

Jako takie, będzie to zwycięstwo małych narodów i zasad demokracji na całym świecie. Wzywamy do uczynienia tygodnia wokół 24 lutego (19-25) czasem międzynarodowych działań przeciwko rosyjskiej inwazji i solidarności z Ukrainą.

Pokój dla Ukrainy. Zatrzymać wojnę Rosji! Natychmiastowe zaprzestanie rosyjskich bombardowań i wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z całej Ukrainy!

Jak najszersze wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim w jego uzasadnionym oporze przeciwko rosyjskiej inwazji!

Aby dodać nazwę swojej organizacji do tego apelu, napisz do nas na adres info@ukraine-solidarity.eu.