Osvoboďte Borise Kagarlického a všechny další ruské protiválečné politické vězně!

Zveřejněno také na https://freeboris.info/. Signatáři, kteří si přejí, aby je kampaň kontaktovala, by se měli přihlásit na této stránce.

My, níže podepsaní, jsme byli hluboce šokováni zprávou, že 13. února byl přední ruský socialistický intelektuál a protiválečný aktivista Dr. Boris Kagarlickij (65) odsouzen k pěti letům vězení.

Dr. Kagarlickij byl zatčen na základě absurdního obvinění z "ospravedlňování terorismu" v červenci loňského roku. Po celosvětové kampani, která odrážela jeho celosvětovou pověst spisovatele a kritika kapitalismu a imperialismu, skončil jeho proces 12. prosince rozsudkem o vině a pokutou 609 000 rublů (6550 USD).

Obžaloba se poté proti pokutě odvolala jako proti "nespravedlivé kvůli její přílišné shovívavosti" a nepravdivě tvrdila, že doktor Kagarlický nebyl schopen pokutu zaplatit a nespolupracoval se soudem. Ve skutečnosti pokutu zaplatil v plné výši a poskytl soudu vše, co požadoval.

Odvolací vojenský soud ho 13. února poslal na pět let do vězení a zakázal mu provozovat internetové stránky po dobu dvou let od propuštění.

Zrušení původního soudního rozhodnutí je záměrnou urážkou mnoha tisíců aktivistů, akademiků a umělců z celého světa, kteří si doktora Kagarlického váží a účastnili se celosvětové kampaně za jeho propuštění. Část ruského zákona použitá proti doktoru Kagarlickému fakticky zakazuje svobodu projevu. Rozhodnutí nahradit pokutu trestem odnětí svobody bylo učiněno pod zcela vykonstruovanou záminkou. Postup soudu nepochybně představuje pokus umlčet v Ruské federaci kritiku vládní války na Ukrajině, která mění zemi ve vězení.

Fiktivní proces s doktorem Kagarlickým je posledním z vlny brutálních represí proti levicovým hnutím v Rusku. Organizace, které důsledně kritizují imperialismus, západní i jiný, jsou nyní přímo napadány a mnohé z nich zakázány. Desítky aktivistů si již odpykávají dlouhé tresty jen proto, že nesouhlasí s politikou ruské vlády a mají odvahu se ozvat. Mnozí z nich jsou mučeni a vystaveni životu nebezpečným podmínkám v ruských trestaneckých koloniích, zbaveni základní lékařské péče. Levicoví politici jsou nuceni uprchnout z Ruska, protože čelí obvinění z trestných činů. Mezinárodní odborové organizace, jako je IndustriALL a Mezinárodní dopravní federace, jsou zakázány a jakýkoli kontakt s nimi vede k dlouhým trestům odnětí svobody.

Tento zásah proti ruské levici má jasný důvod. Těžká válečná daň vyvolává rostoucí nespokojenost mezi masami pracujících. Chudí za tento masakr platí svými životy a blahobytem a odpor proti válce je trvale nejvyšší mezi nejchudšími. Levice má poselství a odhodlání odhalit souvislost mezi imperialistickou válkou a lidským utrpením.

Dr. Kagarlitskij reagoval na skandální rozhodnutí soudu s klidem a důstojností: "Musíme jen žít o něco déle a přežít toto pro naši zemi temné období," řekl. Rusko se blíží k období radikálních změn a převratů a svoboda pro doktora Kagarlitského a další aktivisty je podmínkou toho, aby tyto změny nabraly progresivní směr.

Požadujeme, aby byl Boris Kagarlickij a všichni ostatní protiváleční vězni okamžitě a bezpodmínečně propuštěni.

Vyzýváme také orgány Ruské federace, aby změnily své rostoucí represe vůči disentu a respektovaly svobodu slova a právo na protest svých občanů.

Hlavní signatáři (krátký seznam - celý seznam je k dispozici zde)

Naomi Kleinová, spisovatelka (Kanada)

Jeremy Corbyn, poslanec (Spojené království)

Jean-Luc Mélenchon, politický vůdce (Francie)

Slavoj Žižek, univerzity Birkbeck a Lublaň (Slovinsko)

Tariq Ali, spisovatel (Spojené království)

Yanis Varoufakis, spisovatel a politický vůdce (Řecko)

Judy Rebick, feministická spisovatelka a aktivistka (Kanada)

Myriam Bregmanová, poslankyně (Argentina)

Nicolás del Caño, národní poslanec (Argentina)

Christian Castillo, národní poslanec (Argentina)

Alejandro Vilca, národní poslanec (Argentina)

Fernanda Melchionna, federální poslankyně (Brazílie)

Sâmia Bomfim, federální náměstkyně (Brazílie)

Walden Bello, Focus on the Global South (Filipíny)

Luciana Genro, státní zástupkyně, Rio Grande do Sul (Brazílie)

Kavita Krishnan, aktivistka za práva žen (Indie)

Richard Boyd-Barrett, poslanec parlamentu (Irsko)

John McDonnell, poslanec (Spojené království)

Fredric Jameson, Duke University (USA)

Étienne Balibar, Université Paris-Nanterre (Francie)

Lin Chun, London School of Economics (Spojené království/Čína)

Kohei Saito, Tokijská univerzita (Japonsko)

Claudio Katz, Univerzita v Buenos Aires (Argentina)

Luis Bonilla-Molina, Otras Voces en Educación (Venezuela)

Reinaldo Iturriza López, sociolog (Venezuela)

Patrick Bond (University of Johannesburg)

Lindsey German, Stop the War Coalition (Spojené království)

Alex Callinicos, King's College London (Spojené království)

Andrej Hunko, poslanec Bundestagu (Německo)

Jodi Dean, Hobart-William Smith (USA)