My kritizujeme imperialismus principiálně a je nám jedno, jestli jsou to bomby americké a evropské, ruské nebo čínské

Author

Jan Májíček

Date
July 24, 2023
In English
En castellano

Ohlédnutí za sjezdem - vybrané projevy členů CV

“Určujícím jevem ale zůstává také válka na Ukrajině. Je to velká tragédie, která se děje v bezprostřední blízkosti. Levice obecně má problém, protože byla vždycky zvyklá na to, že kritizovala vlastní vlády za to, že západní imperialismus bombardoval tu Irák, nebo Afghánistán, tu nějakou jinou zemi a demonstrovala tak svoji solidaritu s lidmi, kteří na druhém konci světa trpěli a proti vlastnímu vládě. V tom nebyl žádný problém, v zásadě. Problém nastal, když se naoko stanovisko levice shoduje se stanoviskem EU, NATO, Washingtonu. A v tom je na první pohled taková nesamozřejmá pozice. Ale jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž. My kritizujeme imperialismus principiálně a je nám jedno, jestli jsou to bomby americké a evropské, ruské nebo čínské.

Je nám to jedno. My nemáme žádnou iluzi v režimy, které tam vládnou, ať už jsou ve Washingtonu nebo v Kyjevě, anebo v Moskvě. To je náš principiální postoj. Proto bychom se neměli bát říkat, že jsme proti válce, že jsme proti zabíjení. A že nevěříme těmto přátelům, jako nevěříme přátelům obyčejných lidí tady u nás, těm falešným prorokům, tak stejně tak nevěřím těm, kteří říkají, že pomáhají Ukrajině.

My dobře víme, že Ukrajina a obyčejní lidé na Ukrajině budou platit. Washington to není humanitární organizace, NATO to není humanitární organizace a nepomáhá z dobré vůle. Dělají to ve svůj prospěch. Ale zároveň říkáme nemůžeme připustit nespravedlnost. Říkáme jakákoliv nespravedlnost, která bude mezinárodním řádem, a že se jich děje strašně moc, bude zakládat jen resentimenty, další důvody pro to, proč znovu burcovat nacionalistické vášně a říkat „oni nám tenkrát vzali a my si musíme vzít naši svatou vlast zpět." To je nebezpečí.”