ЗАСНОВАНО АЛЬЯНС ЗЕЛЕНИХ ЛІВИХ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА СХІДНОЇ ЄВРОПИ (CEEGLA)

«Соціальний рух» виступив співзасновником Альянсу зелених лівих Центральної та Східної Європи (Central Eastern European Green Left Alliance або CEEGLA)

«Соціальний рух» виступив співзасновником Альянсу зелених лівих Центральної та Східної Європи (Central Eastern European Green Left Alliance або CEEGLA). До цього об’єднання увійшли політичні партії та громадські організації, які виступають за справедливу, ліву, соціальну Європу та відповідний курс у їхніх країнах.

Про створення нової структури було заявлено 12 січня 2024 року під час брифінгу в Сеймі Республіки Польща. Позицію ГО «Соціальний рух» представила членкиня Ради СР з Києва Вікторія Пігуль.

До новоствореної коаліції увійшли:- партії Budoucnost (Чеська Республіка), Demos (Румунія), KARTU (Литовська Республіка), Razem (Республіка Польща),- організації Szikra Mozgalom (Угорщина), «Соціальний рух» (Україна).

Як зазначила Зофія Маліш (Zofia Malisz), координаторка проектів партії Razem і членкиня Національної ради партії, голос лівих із Центральної та Східної Європи, досі майже не чули в ЄС. Створення CEEGLA має змінити це. «Ми хочемо підтримати один одного в балотуванні до Європарламенту, посилити голос молодих, зелених лівих від Балтійського моря до Балкан», – пояснила вона.

Усі ці політичні сили вважають, що коріння кризових явищ в економічній, соціальній та кліматичній сферах породжуються логікою капіталістичної системи.

«На відміну від тих, хто вважає їх дорогими та незаслуженими, ми цінуємо державні послуги — охорону здоров’я, освіту та соціальний захист — як ключ до суспільства, заснованого на рівності, солідарності та гідності, – з поміж іншого сказано на сайті нового об’єднання. – Ми прагнемо побудувати сильну, різноманітну та стійку економіку, яка працює для всіх. Ми піднімаємо свій голос, щоб сформувати європейську та світову економіку, орієнтовану на людину. Ідею про те, що наш регіон є лише капіталістичним полігоном напівпериферії Європи та світового порядку, слід відкинути».

Себе CEEGLA описує як «нове покоління, яке пережило розчарування після розпаду Східного блоку та наступного капіталістичного переходу». «У нас немає ні ностальгії за попередніми режимами, ні ілюзій щодо характеру невдалого неоліберального проекту, який реалізується в нашому регіоні. Треба йти вперед, а не назад. Ми підтримуємо європейську інтеграцію та розбудову демократичної, соціальної та сталої Європи», – такими є ціннісні орієнтири Альянсу.

Серед основних пріоритетів CEEGLA – протидія російській агресії, яка знищує Україну і становить загрозу всьому регіону. «Єдина причина, чому російські війська ще не напали на Польщу чи Румунію, — це дислоковані там американські війська. Ми переконані, що країни нашого регіону повинні спільно розбудовувати власну суб’єктність і власну силу, – зазначила Вікторія Пігуль. – Я говорю не лише про військову силу. Росія використовує слабкі місця європейських країн – кліматичну та житлову кризу, погіршення рівня життя та піднесення ультраправих, – попередила вона. – Без вирішення цих проблем ми не можемо забезпечити свою безпеку».

Як підкреслив депутат від «Лівиці» / Razem Мацєй Конєчний (Maciej Konieczny), «сьогодні Україна все ще потребує європейської солідарності, їй потрібна економічна, фінансова та військова підтримка для відсічі російській агресії, а також для захисту нашої безпеки». Як відомо, польські ліві з перших днів повномасштабного вторгнення адвокатують списання зовнішнього боргу України задля забезпечення стійкого майбутнього нашої держави.

«Соціальний рух» сподівається, що консолідація з союзниками із країн східноєвропейського регіону допоможе українському народу легше добиватися оборонних поставок, які зміцнять наш захист, підсилити соціальні пріоритети в процесі євроінтеграції та спрямовувати повоєнну відбудову в інтересах усього суспільства.

Дякуємо нашим товаришам і товаришкам з Литви, Польщі, Чехії, Румунії та Угорщини за те, що підтримали нас у тяжкий для України час та запропонували розвивати лівицю на міжнародному рівні!

Закликаємо всіх слідкувати за оновленнями на офіційній вебсторінці об’єднання https://ceegla.org/ та в соцмережі X (Twitter) https://twitter.com/ceeglalliance.