ПІДСУМКИ 2022 РОКУ ВІД СОЦІАЛЬНОГО РУХУ

Author

Sotsialnyi Rukh (Social Movement) Ukraine

Date
February 1, 2023

2022 рік відкрив нову трагічну сторінку в історії України і світу. Одночасно, це був рік неймовірного героїзму і солідарності перед обличчям російського імперіалізму. Разом з цим, всередині України посилилися процеси неолібералізації економіки та наступу на залишки трудових прав. Все це стало справжнім викликом для лівих сил, але також відкрило і немислимі до цього можливості для боротьби. Пропонуємо вам закінчити 2022 рік оглядом досягнень “Соціального руху” на ниві боротьби за вільну та справедливу Україну.

Активісти СР успішно збирали кошти, знаходили і доставляли військове спорядження для солдатів, генератори для працівників медичних закладів, успішно зібрали кошти на Старлінк та багато іншого. Регулярними стали поїздки до регіонів з необхідною допомогою. Зокрема, СР допоміг багатьом сім’ям організувати стабільне джерело води і електроенергії у Миколаєві. Активісти СР вступали до лав ТРО та ЗСУ, де проходять службу і досі, створювали інноваційні системи навігації для армійських дронів та забезпечували солдат всім необхідним для наближення перемоги.

ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА. Війна визначила основні напрямки діяльності організації. Першим пріоритетом стала допомога постраждалим від російської агресії, а також тим, хто став на захист своєї батьківщини. Починаючи зі спорадичної гуманітарної роботи, ми налагодили регулярну та систематичну діяльність з підтримки українських військових та людей, що постраждали від війни, особливо у прифронтових регіонах. Крім того, СР долучився до ворганізації 10+ гуманітарних конвоїв від профспілок та лівих організацій. Отриману допомогу було відправлено в Запоріжжя, Кривий Ріг, Миколаїв та інші прифронтові міста. Ми співпрацювали з українськими громадськими та лівими організаціями для найбільш ефективної допомоги та захисту України такими як Феміністична майстерня, Колективи Солідарності, Білкіз та багатьма іншими. Активісти СР успішно збирали кошти, знаходили і доставляли військове спорядження для солдатів, генератори для працівників медичних закладів, успішно зібрали кошти на Старлінк та багато іншого. Регулярними стали поїздки до регіонів з необхідною допомогою. Зокрема, СР допоміг багатьом сім’ям організувати стабільне джерело води і електроенергії у Миколаєві. Активісти СР вступали до лав ТРО та ЗСУ, де проходять службу і досі, створювали інноваційні системи навігації для армійських дронів та забезпечували солдат всім необхідним для наближення перемоги.

Було проведено три міжнародні конференції. Наші активісти подорожували Британією, Ірландією, Фінляндією, Бразилією, Німеччиною, Польщею, Грузією, Францією, Нідерландами, Швецією, Данією та іншими країнами для просування вимог підтримки України. Було проведено онлайн-лекції для жителів Гонконгу та Кореї по темі України. СР без перебільшення став обличчям українського лівого руху в світі

МІЖНАРОДНА СОЛІДАРНІСТЬ. Повномасштабна війна висунула Україну в центр міжнародної уваги. Для “Соціального руху” цей рік відзначився боротьбою з псевдо-пацифістською ідеологією, представники якої виступали проти підтримки України. Ми робили все, щоб об’єднати ліві і прогресивні рухи навколо вимог повної дипломатичної підтримки України, ефективного і серйозного санкціонування Росії і надання всієї необхідної зброї для повної перемоги України. Активістами СР було встановлено контакти з більшістю впливових лівих і зелених партій на всіх заселених континентах, підготовлено 100+ матеріалів і інтерв‘ю на міжнародну аудиторію – як на лівих платформах (JacobinThe Real News Network), так і в масових впливових медіа (Guardian, BBCBusiness InsiderElle“Дзеркало Тижня” та інші). Було проведено три міжнародні конференції. Наші активісти подорожували Британією, Ірландією, Фінляндією, Бразилією, Німеччиною, Польщею, Грузією, Францією, Нідерландами, Швецією, Данією та іншими країнами для просування вимог підтримки України. Було проведено онлайн-лекції для жителів Гонконгу та Кореї по темі України. СР без перебільшення став обличчям українського лівого руху в світі. Нам вдалося організувати студентів по світу задля підтримки України та прийняти участь у формуванні European Network of Solidarity with Ukraine і US Solidarity Network.

Завдяки компанії СР, зовнішний борг приблизним розміром у 1800 млрд грн. було заморожено на два роки. Це величезне досягнення, проте на ньому наша компанія не закінчиться.

КАМПАНІЯ ЗА СКАСУВАННЯ МІЖНАРОДНОГО БОРГУ. Найвизначнішим проявом міжнародної солідарності стала очолювана СР міжнародна кампанія за скасування зовнішнього боргу України, яка завершилася його тимчасовим призупиненням. Соціальний рух разом з польською лівою партією Razem почали перші тижні війни з просування вимоги скасування українського зовнішнього боргу для збільшення обороноздатності країни та справедливого майбутнього, над яким не будуть тяжіти величезні виплати. Ми виступили в польському та згодом британському парламентах, а також підняли цю тему в більшості національних парламентів Європи через ліві партії, що схвалили вимоги списання боргу та підтримки України. Впродовж кампанії СР встановив контакти з відомими фінансистами та економістами в міжнародних структурах, громадськими організаціями та такими правлячими лівими партіями, як Соціал-демократична партія Швейцарії або Лівий Альянс у Фінляндії. Робота з конгресменами Демократичної партії призвела до законопроєкту в американському конгресі, що зобов’язував США виступити за замороження зовнішнього боргу. Завдяки компанії СР, зовнішний борг приблизним розміром у 1800 млрд грн. було заморожено на два роки. Це величезне досягнення, проте на ньому наша компанія не закінчиться.

Громадянське суспільство було вимушене виконувати роль держави і замість більш точкової допомоги, брати на себе майже всі соціальні функції. Державна політика в соціально-економічній сфері призвела до занепаду, соціальної нерівності, а подекуди до підриву обороноздатності. “Соціальний рух” солідаризується з тезами економістів Лондонської школи економіки та Адама Туза: ця війна не повинна бути місцем для проведення ідеологічних експериментів та просування політики нерівності.

СПРОТИВ “ВОЄННОМУ НЕОЛІБЕРАЛІЗМУ”. Не дивлячись на війну, влада вирішила продовжити курс на неолібералізацію економіки, що закономірно призвело до погіршення стану громадян України. СР провів потужні кампанії проти прийняття антитрудових законів та за відправлення у відставку їх головної лобістки у Верховній раді, депутатки Галини Третякової. Був створений “Чорний список роботодавців”, що зловживали вразливим положенням робітників через війну. Опублікована маса аналітичних матеріалів щодо причин та можливих наслідків наступу на трудові права під час війни. “Соціальних рух” наголошував і наголошує, що війна – не час для шкідливих соціально-економічних експериментів. Зменшення податків для найбільш заможної частини населення сприяло соціальній нестабільності, перекладанню відповідальності і нерівному внеску різних соціальних верств в перемогу. Громадянське суспільство було вимушене виконувати роль держави і замість більш точкової допомоги, брати на себе майже всі соціальні функції. Державна політика в соціально-економічній сфері призвела до занепаду, соціальної нерівності, а подекуди до підриву обороноздатності. “Соціальний рух” солідаризується з тезами економістів Лондонської школи економіки та Адама Туза: ця війна не повинна бути місцем для проведення ідеологічних експериментів та просування політики нерівності.

З метою захисту робітників і робітниць від зловживань роботодавців, було створено проект #ТРУДОБОРОНА, в рамках якого було надано безоплатну юридичну допомогу більш ніж 80 працівникам.

ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА. З метою захисту робітників і робітниць від зловживань роботодавців, було створено проект #ТРУДОБОРОНА, в рамках якого було надано безоплатну юридичну допомогу більш ніж 80 працівникам. Процес звернення за допомогою було значно спрощено завдяки розробці телеграм-бота. Правозахисна діяльність була ознаменована, серед іншого, перемогами в суді по справах залізничника з Вінниччини В’ячеслава Манчука (стягнено моральну компенсацію на користь позивача як потерпілого від нещасного випадку) та медичної сестри з Полтавщини Людмили Пухи (позивачку поновлено на роботі та стягнуто на її користь заробіток за час вимушеного прогулу). Десяткам осіб вдалося добитися результату у досудовому порядку. “Соціальний рух” також видав та популяризував посібник по захисту права на оплату праці, який ставив за ціль підвищення юридичної грамотності працюючих.

Наші активісти також виграли два суда проти поліції у зв’язку з неправомірним затриманням 19 січня 2021 році. Навіть попри війну, СР залишається організацією, що продовжує займатися правозахисною діяльністю.

Соціальний рух активно співпрацював з членством КВПУ, ФПУ та ін. профспілок для надання гуманітарної допомоги, юридичної та політичної підтримки. На даний момент ми допомагаємо відстоювати вимоги водіям тролейбусів з Києва та Харкова, а також медичним сестрам з КНП “Клінічна лікарня 15 Подільського району м. Києва”.

ПОСИЛЕННЯ ПРОФСПІЛОК. Протягом року СР активно підтримував профспілковий рух України: від підтримки протестів лікарів швидкої допомоги в Києві до протесту кранівників Львівщини. Для активістів з ГО “Будь як Ніна” було прочитано доповідь про скорочення персоналу з урахуванням змін в трудовому законодавстві. Активісти СР та по сумісництву профспілкові органайзери допомогли організувати міжнародну зустріч кранівників-профспілківців з України, Польщі та Ізраїлю. Соціальний рух активно співпрацював з членством КВПУ, ФПУ та ін. профспілок для надання гуманітарної допомоги, юридичної та політичної підтримки. На даний момент ми допомагаємо відстоювати вимоги водіям тролейбусів з Києва та Харкова, а також медичним сестрам з КНП “Клінічна лікарня 15 Подільського району м. Києва”.

ПРОСВІТА. Попри технічні складнощі, активісти СР організовували онлайн семінари та заходи, присвячені теорії та практиці профспілкового органайзингу, енергетичної політики, політичних засад українського спротиву, і т.д. За участі активісток та активістів СР та журналу “Спільне” було організовано чергову щорічну конференцію “Фоєрбах 11”, на якій обговорювались актуальні проблеми післявоєнної відбудови України. Були опубліковані чисельні аналітичні та науково-популярні матеріали з житлової та економічної політики, перспектив мирних перемовин, теорії марксизму і соціалізму, посткапіталістичного суспільства, історії української та світової лівиці та аналізу російського імперіалізму. По результатам опитування про ментальні відмінності під час війни було опубліковано статтю з порадами щодо збереження психічного здоров’я. Війна не стала на заваді проведенню чергової школи “Ліві перспективи”, в якій прийняло участь більше 80 учасників, де активісти СР виступили з різними доповідями.

МЕДІЙНА РОБОТА. Медійна робота організації вийшла на новий рівень. Ми активно освоювали нові соціальні платформи: у СР з’явився Twitter, який вже набрав більше тисячі підписників, знімали відео для YouTube та TikTok. Були розроблені та розповсюджені чисельні друковані матеріали СР: брошюри, посібники, пам’ятки, наліпки. Проведено майстер класи з політичного плакату та трафарету. Заслужене світове визнання на виставках у Франції отримала творчість Каті Грицевої, яка доклала чималих зусиль для формування візуального стилю організації.

ПУБЛІЧНІ АКЦІЇ. Повномасштабне вторгнення тимчасово відсунуло вуличний активізм, проте війна не стала на заваді демократичним процесам. За рік було проведено ряд успішних акцій, в тому числі проти руйнівної “оптимізації” академії друкарства у Львові, флешмоб до дня дій за гідну працю та акції проти сексизму. Разом з феміністичною організацією “Білкіс” Соцрух виступив проти кампанії дезінформації та залякування з боку праворадикального депутата Ігоря Шолтиса.

РОЗВИТОК РЕГІОНАЛЬНИХ ОСЕРЕДКІВ. За рік кількість членів організації значно збільшилась. Виріс львівський осередок, активісти якого приймали участь у акціях, організовували публічні лекції про трудові права та творчі майстер-класи, мобілізували прогресивне студентство, тощо.

ОПІР АВТОРИТАРНИМ ТЕНДЕНЦІЯМ ТА ШОВІНІЗМУ. Війна підвищує ризики зростання популярності правих поглядів та пропаганди ненависті. СР і до війни підтримував жіночі та ЛГБТК+ колективи і виступав за якнайшвидшу ратифікацію Стамбульської конвенції. Ми також засуджували дискримінаційні тенденції в українському законодавстві, зокрема прийняття нових міграційних законів чи шовіністичні висловлювання деяких депутатів. Наприкінці року СР підтримав кампанію проти закону 7633 (цензура наукових джерел за мовною ознакою), яка дуже швидко привернула увагу українських вчених і отримала чималу підтримку від наукової спільноти по всьому світу.

Цей рік був тяжким для всіх нас. Сподіваємося, що наступний рік буде кращим. Ми будемо так само завзято працювати за соціальну, незалежну і справедливу Україну, і бажаємо всім у новому році безпеки, перемоги і соціального прогресу.