Uvnitř ukrajinského odboje

Author
Alona Liasheva Denys Pilash
Date
June 24, 2022

Několik citací z rozhovoru ukrajinských levicových aktivistů z hnutí Socialnyj ruch Aljony Liaševy a Denise Pilaše k aktuální situaci na Ukrajině:

K mezinárodní levici:

  • Mezinárodní levice musí začít naslouchat skutečným lidem z Ukrajiny, o jejichž osudu diskutujete. Nemůžete zaujímat žádné postoje k budoucnosti milionů lidí, aniž byste se je snažili pochopit.

K dalším aspektům ukrajinské válečné situace (o odporu, neoliberalismu Zelenského vlády, třídním boji v době války, o bojujících menšinách (Romech), o odporu na okupovaných místech, o odporu ruskojazyčných obyvatel, ... atd.:

  • Odpor proti okupaci byl tak velký, že se Rusům ani nepodařilo přimět některé quislingy, aby souhlasili s vedením jimi instalovaných místních orgánů... Obecně lidé, včetně rusky mluvících, kteří tvoří většinu obyvatelstva na okupovaných územích, nejsou ochotni spolupracovat.
  • Ukrajinský parlament a vláda přijaly nové neoliberální zákony... Usnadňují firmám propouštění a prohlubují deregulaci ekonomiky. Vláda a oligarchové využili strádání malých podniků jako zástěrku pro jejich přijetí.
  • Politická situace je velmi nestabilní a náchylná k dramatickým změnám. Válka v mnoha ohledech prohloubila politizaci ukrajinské společnosti.
  • Rusky mluvící obyvatelé, kteří bojují proti Putinovi na východě země, mají obrovské sympatie. Veteráni z tohoto boje se stanou silnou součástí občanské společnosti....Konzervativní nacionalismus se tedy setká s lidovým odmítnutím. ...
  • Společný odpor posílil postavení [menšinových] komunit, zejména Romů, kteří v minulosti trpěli nejhorší diskriminací a vyvlastňováním. Zde na Zakarpatí se zapojili do válečného úsilí, zejména do armády, a bojují po boku všech ostatních jako rovný s rovným.
  • Ekonomičtí experti Zelenského téměř nábožensky věří ve volný trh... Jsou dokonce proti zrušení ukrajinského dluhu, protože se obávají, že by to zemi přineslo negativní pověst mezi investory. Nakonec Zelenskij sehrává stejnou roli jako jeho předchůdci - brání stávající řád.
  • Pro Ukrajince je velmi obtížné si představit, že by si sedli a uzavřeli dohodu, která by někde v naší zemi udělala čáru oddělující naše lidi. Bude vaše matka na druhé straně této čáry? Budou na ní vaši příbuzní? Kdo má právo nakreslit takovou posranou čáru?
  • Ukrajince zlobí, když západní politici jako francouzský Emmanuel Macron nebo německý Olaf Scholz varují před ponižováním Putina... Tito politici se stále prohlašují za přátele Ukrajiny. Ve skutečnosti jim však jde spíše o to, aby s Ruskem navázali modus vivendi... Je jasné, že jsou ochotni nás prodat. Jsou to imperialističtí politici.
  • Třídní boj se nezastavil ani na minutu. Na začátku invaze mnoho velkých kapitalistů uprchlo ze země. Všichni prosazovali protidělnické zákony, chránili své zisky a snažili se donutit pracující, aby zaplatili za krizi, kterou válka způsobila.

Více anglicky zde:

https://www.tempestmag.org/2022/06/inside-the-ukrainian-resistance/