ЗАЯВА: від солідарності з Україною до глобальної справедливості

Author
Колективний
Date
May 6, 2022

Заключна декларація, ухвалена в рамках делегації європейської солідарної солідарності в Україні (https://ukraine-solidarity.eu) та членів громадських рухів України

24 лютого 2022 р. російський імперіалізм розпочав відкриту агресію проти України. Понад два місяці народ України веде нерівний бій із окупаційними військами, втрачаючи тисячі життів і економічний потенціал. Однак неймовірна мобілізація народу України в усіх сферах життя та героїчний український спротив зламали плани ворога та продемонстрували, наскільки оманливими були очікування багатьох політиків не лише в Росії, а й на Заході, котрі вважали, що Україна втримається не довше кількох днів. Але чимало європейських країн і досі продовжують фінансувати російську військову машину, купляючи нафту й газ у Росії.

У той же час народу України шкодять реформи, що ухвалюються в інтересах найбагатших навіть у військовий час. Наслідком таких політичних рішень є перенесення тягаря війни на більшість населення. Прикладом слугує звуження гарантій трудових прав для працівників і зниження податків для власників бізнесу. Ці зміни, які відбуваються на тлі скорочення видатків на соціальну сферу, загрожують добробуту значної частини населення України, що страждає від військової агресії РФ.

За цих обставин Україна продовжує виконувати свої боргові зобов’язання перед МВФ та іншими кредиторами. Гроші, які повинні були б йти на армію та забезпечення базових потреб українців, йдуть на збагачення кредиторів і світових банкірів. Своєю політикою МВФ продовжує просувати в Україні антинародні реформи і все більше затягує Україну в кабальну залежність, ускладнюючи повоєнну відбудову країни.

Масштаби знищення виробничої, житлової та соціальної інфраструктури ставлять перед українським народом нагальне питання про те, на яких умовах та за які кошти буде відбуватися її відновлення. Відбудова, що ґрунтуватиметься на приматах неоліберальної політики, призведе до подальшого збіднення населення та олігархізації країни. Всебічне відновлення України неможливе без зміни курсу соціально-економічної політики на національному та світовому рівні.

Відповіддю на російську агресію має стати солідарність народів світу. Перемога України у війні послабить авторитарні режими у Сирії, Білорусі та інших країнах, що дасть світові справжню можливість рухатися у бік демократичного розвитку. Списання зовнішнього боргу України стане кроком проти домінування неолібералізму, побудованого на нерівності та визискуванні. Такий прецедент уможливить появу альтернативних політик сталого розвитку і для інших країн. Політик, що не каратимуть найбідніші держави на користь найзаможніших шляхом несправедливого кредитування.

Від імені лівої, профспілкової, правозахисної та феміністичної спільнот ми вимагаємо вживати заходів, що забезпечать визволення України та її післявоєнний добробут, зокрема:

  • Виведення російських військ з території України, зокрема, з окупованих територій Донецької і Луганської областей та АР Крим.
  • Військова та гуманітарна допомога Україні, а також запровадження жорстких санкцій проти Росії.
  • Впровадження соціально-орієнтованої програми відбудови України в інтересах населення країни, що базується на пріоритетах суспільних інтересів, гендерної рівності та екологічної стійкості.
  • Ембарго на купівлю енергоносіїв у Росії як крок до реального енергетичного переходу, відмови від викопного палива загалом і використання альтернативних джерел енергії.
  • Скасування українського зовнішнього боргу та унеможливлення виведення коштів у офшори.
  • Підтримка всіх біженок і біженців, незалежно від їх громадянства, національності, віросповідання тощо. Скасування всіх дискримінаційних законів та практик.

Припинення антисоціальних реформ в Україні та скасування майнових цензів, які перешкоджають участі переважної більшості трудового населення у політичному житті.